0-6 YAŞ DÖNEMİNİN İNSAN HAYATINA ETKİSİ
0-6 YAŞ DÖNEMİNİN İNSAN HAYATINA ETKİSİ

İnsan yaşamı için büyük önem taşıyan 0-6 yaş dönemi, çocuğun kişilik,karakter, duygu ve davranışlarının % 90’lık kısmının oluştuğu dönemdir. Çocukluk yaşantısında olumlu duygu ve durumlar geliştiren birey yetişkinlik döneminde kendine güvenen ve sorumluluk sahibi bir birey olur. Birey için ‘Kritik Dönem’ dediğimiz 0-6 yaş arası hayati önem taşımaktadır.

Çocuklar bu dönemde fiziksel,ruhsal ve psikolojik anlamda gelişimlerini tamamlarlar.  Fiziksel anlamda gelişim özelden genele,içten dışa doğrudur.Ruhsal anlamda gelişimleri için en önemli kaynak anne ve babanın  rol model olmasıdır. Anne ve baba bu dönemde ruhsal anlamda ne kadar güçlü olursa çocuklar da o denli ruh sağlığı güçlü bireyler olarak yetişirler.Her anlamda temeli sağlam olan birey yetişkinlik çağına geldiğinde özgüvenli,sorumluluk sahibi ve  kendi kendine yetebilen bireyler olurlar.

İlk sosyal temas anne ile oluşur.Bebekler 0-1 yaş arasında temel gereksinimlerden olan güvenlik gereksinimi ön plandadır. Bebek bu dönemlerde daha çok annesine dokunmak onun sıcaklığını hissetmek ister. İlk yaşlarda çocuklar kendilerini, anne ve babalarını kabul etmeye çalışırlar. Çocuklar bu dönemde anne ve babalarının yönlendirmelerinden yola çıkarak kendilerini bulmaya çalışırlar. Problem durumlarına alışkın çocuklar,anne ve babalarının sadece zor durumlarda yönlendirdiği kendi kendine küçük yaşta karar verme yetisi olan çocuklar ilerleyen yaşlarda özgüvenli bireyler olurlar. Çocuğun ailesi ile kurduğu bağ ve etkileşim akranlarıyla olan iletişimini de etkiler.Okul öncesi eğitime erken yaşta başlayan çocuklar akranlarıyla iletişim kurmayı, olumlu ya da olumsuz davranışlara nasıl tepki vermeleri gerektiğini öğrenirler.

İnsan hayatının temellerinin kurulduğu 0-6 yaş döneminde çocuklar yeni şeyler keşfetmeye çok istekli olduklarından her türlü soruyu sorabilirler. Çevrelerindeki her şey merak aracıdır.Çocuklar en çok gördüklerini alırlar.Çocuk yetiştirmede doğru ve güzel örnek olmak en can alıcı konudur. Sorularını geçiştirmeden cevap vermeniz bilgileri doğru yerden öğrenmesini sağlayacaktır. Unutmayın ki çocuğunuzun en iyi arkadaşı her zaman sizsiniz. İyi bir örnek ve yol gösterici olmak kendimizi fark edip sonra çocuğumuza yansıtmak tamamen sizin ellerinizde. Unutmayın değişmeyen tek şey değişimin kendisidir.